Αξιολόγηση της Εφηβικής Σκολίωσης- Δωρεάν για κορίτσια 11-16 χρονών

No Comments on Αξιολόγηση της Εφηβικής Σκολίωσης- Δωρεάν για κορίτσια 11-16 χρονών

Human back

Εφηβική Σκολίωση

Διερεύνηση αιτιοπαθογένειας

Ενημερωθείτε για πιθανά προβλήματα του παιδιού σας

H σκολίωση αποτελεί την πιο συχνή παραμόρφωση της σπονδυλικής στήλης, με την εφηβική ιδιοπαθή σκολίωση (ΕΙΣ) να απαντά στο 90% όλων των περιπτώσεων σκολίωσης.

Το εργαστήριο Μάθησης και Ελέγχου της Κίνησης της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (υπεύθυνη έρευνας Β. Χατζητάκη, Αν. Καθηγήτρια) σε συνεργασία με τους Ορθοπεδικούς Χειρουργούς Σπονδυλικής Στήλης Δρα Ευθύμιο Σαμολαδά και Δρα Σταύρο Σταυρίδη, διεξάγουν έρευνα σε κορίτσια ηλικίας 11 ως 16 ετών  με στόχο τη διερεύνηση της αιτιο-παθογένειας της ΕΙΣ.

Σκοπός είναι η διερεύνηση τυχόν δυσλειτουργιών που οδηγούν στην εμφάνιση της σκολίωσης  κατά την περίοδο των απότομων σωματομετρικών αλλαγών πουν χαρακτηρίζουν την εφηβεία.

Πως γίνεται η εξέταση

Η εξέταση προσφέρεται αφιλοκερδώς στο πλαίσιο της εθελοντικής συμμετοχής σας στη διεξαγωγή της έρευνας. Η εξέταση απαιτεί μία επίσκεψη σας  στο εργαστήριο Μάθησης και Ελέγχου της Κίνησης.

Είναι ανώδυνη, ακίνδυνη και δεν περιλαμβάνει ακτινολογικό έλεγχο ή οποιαδήποτε έκθεση σε άλλου είδους ακτινοβολία. Σε περίπτωση πιθανής αναγνώρισης λειτουργικής ασυμμετρίας ή πιθανότητας ανάπτυξης σκολιωτικής παραμόρφωσης, θα ενημερωθείτε για τις προτεινόμενες περαιτέρω κινήσεις σας.

Τι περιλαμβάνει η εξέταση

• Κλινικό έλεγχο του παιδιού από τους συνεργαζόμενους Ορθοπεδικούς.

• Αξιολόγηση της ασυμμετρίας της στάσης

• Αξιολόγηση λειτουργικής ασυμμετρίας των λαβυρίνθων.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται να συμμετέχει το παιδί τους στην έρευνα μπορούν:

➡ Να επικοινωνήσουν μαζί μας στα τηλέφωνα: 2310992193, 6947770863, 6996522357

➡ Να στείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο nantonia@phed.auth.gr

Παρακαλούμε δηλώστε εγκαίρως συμμετοχή.